Jeden z pierwszych cateringów dietetycznych w Bydgoszczy i okolicach. Na rynku od 2014 r.

Blog

Wpływ alkoholu na poziom cukru we krwi – jaki jest poziom cukru na czczo po alkoholu i czy wódka podnosi cukier?

Powrót
wplyw-alkoholu-na-poziom-cukru-we-krwi
Mar 03/19/21 2021

Alkohol należy do najbardziej popularnych używek. Wpływa na pracę mózgu, co początkowo może prowadzić do poprawy nastroju i zmniejszenia stresu. Z tego względu jest on często nieodzownym elementem spotkań towarzyskich lub wieczornego odpoczynku. Picie alkoholu niesie ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych, szczególnie jeżeli jest on wypijany w dużych ilościach. Powoduje wahania niektórych istotnych parametrów, w tym także stężenie glukozy we krwi. Poziom cukru na czczo po alkoholu jest uzależniony od różnych czynników, z których szczególne znaczenie ma rodzaj trunku.

Wpływ alkoholu na zdrowie

Najłatwiej zauważyć wpływ etanolu na układ nerwowy. Na początku picie wprawia w dobry nastrój, jednak może prowadzić także do agresji. Wraz z ilością spożytego alkoholu pojawiają się dodatkowo zaburzenia świadomości i równowagi. Obraz jest rozmyty, koordynacja ruchowa zostaje zachwiana. Z tego względu prowadzenie pod wpływem alkoholu samochodu lub nawet roweru, stanowi ryzyko dla zdrowia i życia, zarówno kierowcy, jak i innych osób.

To jednak nie są jedyne skutki picia alkoholu. Etanol prowadzi początkowo do obniżenia ciśnienia, lecz później następuje jego wzrost. Oznacza to, że nie powinny go spożywać osoby z nadciśnieniem tętniczym. Ponadto alkohol podnosi stężenie triglicerydów we krwi, więc nie jest wskazany u osób z zaburzeniami poziomu lipidów i chorobami sercowo-naczyniowymi. Częste picie napojów alkoholowych może uszkadzać wątrobę, trzustkę i nerki, a osoby, które chorują na schorzenia w obrębie tych narządów, nie powinny ich spożywać. Wpływ alkoholu na poziom cukru we krwi może być zróżnicowany. Zależy od rodzaju alkoholu, ilości oraz tego, czy w międzyczasie został zjedzony posiłek.

Spożycie alkoholu jest zabronione w przypadku kobiet w ciąży i karmiących, ponieważ może prowadzić do poważnych zaburzeń u płodu lub niemowlęcia. Dzieci i młodzież również nie powinny go spożywać.

Czy alkohol podnosi cukier?

Etanol wpływa bezpośrednio na obniżenie poziomu glukozy we krwi, szczególnie jeżeli jest spożywany bez posiłku. Dzieje się tak, ponieważ jest on metabolizowany przez wątrobę. Podczas picia alkoholu (jak również po zakończeniu spożycia) wątroba w pierwszej kolejności zajmuje się przemianą etanolu. Powoduje to zahamowania uwalniania glukozy z wątroby i w efekcie spadek poziomu cukru we krwi. W przypadku osób chorych na cukrzycę może mieć to poważne konsekwencje zdrowotne. Brak posiłku w połączeniu ze spożyciem alkoholu powoduje niedocukrzenie, które może utrzymywać się przez wiele godzin po zakończeniu picia i prowadzić nawet do śpiączki. Osoby z cukrzycą powinny unikać alkoholu. Jeżeli go spożywają, to ważne, aby były to niewielkie ilości, a w międzyczasie powinien zostać spożyty posiłek. Przez kolejny dzień warto dokładnie kontrolować poziom cukru we krwi.

Czy wódka podnosi cukier?

Rodzaj spożywanego trunku ma duży wpływ na poziom glukozy we krwi. Alkohole niskoprocentowe, takie jak np.: piwo, słodkie wino, nalewki i likiery zawierają cukry proste, które powodują szybki wzrost glukozy we krwi. Trunki wysokoprocentowe, takie jak wódka, whisky czy tequila nie stanowią źródła węglowodanów prostych, dlatego nie będą wpływać na wzrost poziomu cukru we krwi. Jeżeli zaś wybieramy drinki, które zawierają stosunkowo niewielką ilość alkoholu i sporą ilość soków, napojów słodzonych czy likierów barmańskich, to mogą one spowodować wzrost stężenia glukozy. Natomiast picie samych wysokoprocentowych alkoholi (w tym wódki), szczególnie w dużych ilościach, będzie obniżać poziom cukru we krwi.

Warto pamiętać, aby nie wykonywać badania poziomu glukozy we krwi na czczo, po wieczorze z dużą ilością alkoholu. Uzyskane w tym czasie wyniki mogą okazać się zafałszowane i błędnie wskazać zaburzenia glikemii.

Jeżeli lubimy alkohol, to najlepszym wyborem jest wytrawne czerwone wino. Zawiera ono polifenole pozytywnie oddziałujące na zdrowie, w szczególności na układ krążenia. Ważne jest także, aby nie przesadzać z ilością. Bezpieczna dzienna dawka alkoholu wynosi 20 g etanolu w przypadku kobiet i 30 g w przypadku mężczyzn.

Zamów pakiet powyżej 31 dni. Za pierwszym zamówieniem,
możesz otrzymać konsultację dietetyczną wraz z analizą składu ciała gratis*

* - Pierwsze zamówienie od 31 dni - wizyta gratis.
- Drugie zamówienie od 31 dni - wizyta 50% regularnej ceny w gabinecie dietetycznym. - Kolejne zamówienia w/g regularnej ceny w gabinecie dietetycznym.

zamów