Jeden z pierwszych cateringów dietetycznych w Bydgoszczy i okolicach. Na rynku od 2014 r.

Blog

Witaminy dla wegan – suplementacja dla wegan i wegetarian. Jak powinna wyglądać suplementacja diety dla osób nie jedzących mięsa i produktów mlecznych?

Powrót
suplementacja-dla-wegan-i-wegetarian
Feb 02/26/21 2021

Dobrze zbilansowana dieta wegańska pozwala zaspokoić zapotrzebowanie na większość witamin i składników mineralnych. Warzywa, owoce, produkty zbożowe, nasiona i orzechy są bogate w niezbędne substancje odżywcze. Istnieją jednak składniki, które występują w produktach roślinnych w niewielkich ilościach lub ich dostępność jest ograniczona. W takiej sytuacji, aby utrzymać odpowiedni stanu zdrowia, możliwa jest dodatkowa suplementacja diety wegańskiej i wegetariańskiej.

Witaminy dla wegan

Wśród witamin i składników mineralnych, których niedobór mogą doświadczyć weganie i wegetarianie, należy wskazać witaminę B12, A, D, żelazo, wapń, selen i cynk. Choć z reguły najlepiej przyjmować składniki odżywcze w postaci naturalnej, to suplementacja dla wegan może być uzupełnieniem żywienia. Należy jednak pamiętać, że sama dieta wegańska czy wegetariańska nie obliguje do specjalnie przygotowanej suplementacji - wyjątkiem jest zwykle witamina B12 oraz witamina D (której dodatkowe spożywanie dotyczy wszystkich osób mieszkających w Polsce w okresie jesienno-zimowym, nie tylko wegan). Suplementacje zawsze wprowadzamy po zdiagnozowaniu niskich stężeń w surowicy krwi.

Witamina B12 występuje wyłącznie w produktach odzwierzęcych, takich jak mięso, produkty mleczne i jaja. Na rynku spożywczym można odnaleźć produkty wzbogacane w witaminę B12, natomiast nie pozwala to na pokrycie w pełni zapotrzebowania, co w dłuższej perspektywie prowadzi do rozwoju niedokrwistości.

Większość witaminy D powstaje w organizmie człowieka w wyniku syntezy skórnej. Jest to możliwe i wystarczające tylko przez kilka najcieplejszych miesięcy w roku. Podaż tej witaminy z żywności jest niewielka nawet w przypadku osób spożywających produkty odzwierzęce i zwykle nie odpowiada naszemu zapotrzebowaniu. Witamina D wykazuje wielokierunkowe działanie i jest niezbędna do utrzymania zdrowia.

Jak dostarczyć organizmowi wszystkie potrzebne składniki?

Podstawowym źródłem witaminy A są mięsa i nabiał, czyli produkty nieobecne w diecie wegan i wegetarian. Organizm człowieka jest w stanie tworzyć witaminę A z beta-karotenu i innych związków zwanych karotenoidami. Występują one w pomarańczowych, czerwonych oraz zielonych warzywach i owocach. Obecność tych produktów w diecie nie gwarantuje jednak utrzymania odpowiedniego poziomu witamin A, ponieważ karotenoidy są trudniej przyswajalne niż witamina A. Niedoborom tej witaminy będzie sprzyjać dieta niskotłuszczowa.

Wapń kojarzy nam się głównie z mlekiem i jego przetworami, nie mniej jednak możemy go znaleźć również w roślinach. Przykładem są zielone warzywa liściaste, brokuły, orzechy i nasiona roślin strączkowych. Napoje i jogurty roślinne dostępne na rynku są wzbogacane w ten składnik.

Żelazo w żywności występuje w 2 formach, jako hemowe, obecne w produktach odzwierzęcych, oraz żelazo niehemowe, pochodzące z roślin. Przyswajalność tego drugiego jest zdecydowanie mniejsza, dlatego dieta pozbawiona mięsa będzie wiązać się ze zwiększonym ryzykiem niedobory żelaza i rozwoju anemii.

Selen i cynk uczestniczą w wielu procesach zachodzących w organizmie. Ich głównym źródłem są mięsa i ryby, choć występują również w produktach roślinnych. Cynk pochodzący z roślin jest jednak trudniej dostępny ze względu na obecność substancji antyodżywczych. Natomiast obecność selenu w produktach roślinnych jest uzależniona od jego stężenia w glebie i wodzie. Dla wzbogacenia diety pozbawionej produktów odzwierzęcych warto spożywać orzechy brazylijskie, które zawierają duże ilości selenu.

Suplementy dla wegan i wegetarian

Suplementacja diety wegańskiej pozwala na uzupełnienie brakujących składników odżywczych, a tym samym zapobiega rozwojowi chorób wynikających z ich niedoboru. Jak jednak wspomnieliśmy, poza przyswajaniem suplementów z witaminą B12 oraz D , przejście na weganizm czy wegetarianizm nie wymaga regularnego stosowania innych preparatów.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy to lekarz na podstawie wyników badań podejmie decyzje o wprowadzeniu dodatkowych suplementów do diety. W takim przypadku powinny być one dobierane na podstawie analizy sposobu odżywiania się, z uwzględnieniem informacji o produktach wykluczonych z codziennego jadłospisu. U wegetarian zalecane jest regularne monitorowanie stężenia witaminy B12, D oraz żelaza. Osoby, które nie spożywają produktów mlecznych mogą dodatkowo badać poziom wapnia i witaminy A.

Zamów pakiet powyżej 31 dni. Za pierwszym zamówieniem,
możesz otrzymać konsultację dietetyczną wraz z analizą składu ciała gratis*

* - Pierwsze zamówienie od 31 dni - wizyta gratis.
- Drugie zamówienie od 31 dni - wizyta 50% regularnej ceny w gabinecie dietetycznym. - Kolejne zamówienia w/g regularnej ceny w gabinecie dietetycznym.

zamów