Jeden z pierwszych cateringów dietetycznych w Bydgoszczy i okolicach. Na rynku od 2014 r.

Blog

Dieta ketogeniczna - co to, jakie daje efekty i jakie ma wady? Co jeść na diecie ketogenicznej - przepisy, menu i propozycja jadłospisu

Powrót
dieta-ketogeniczna-przepisy-menu-i-jadlospis
Feb 02/15/21 2021

Dieta ketogeniczna składa się przede wszystkim z tłuszczów, umiarkowanej zawartości białek i bardzo niewielkiej ilości węglowodanów. Stosując dietę ketogeniczną, nasze posiłki powinny składać się z około 55% do 60% tłuszczu, 30% do 35% białka i 5% do 10% węglowodanów.

Jak działa dieta ketogeniczna?

Zasadniczo to węglowodany są podstawowym źródłem produkcji energii w tkankach naszego organizmu. Kiedy organizm jest pozbawiony węglowodanów z powodu zmniejszenia ich spożycia do mniej niż 50 g dziennie, wydzielanie insuliny jest znacznie zmniejszone i organizm przechodzi w stan ketozy. Zapasy glikogenu wyczerpują się, zmuszając ciało do przejścia pewnych zmian metabolicznych. Od tej pory energia wytwarzana się głównie z rozkładu tłuszczów.

Dieta ketogeniczna znana jest ze wspomagania odchudzania, z uwagi na to, że przy produkcji energii z tłuszczów używane jest mniej wody niż przy analogicznym procesie z udziałem węglowodanów. Zmniejszony podaż insuliny sprawia także, że czujemy mniejszy głód, a posiłki sycą nas na dłużej. Dodatkowo, dieta ketogeniczna może wspomagać leczenie niektórych chorób, takich jak padaczka lekoodporna czy stwardnienie guzowate.

Wady diety ketogenicznej

Zdarza się, że ten rodzaj diety pociąga za sobą pewne wady. Najczęstsze i stosunkowo krótkotrwałe skutki uboczne diety ketogennej obejmują zbiór objawów, takich jak nudności, wymioty, ból głowy, zmęczenie, zawroty głowy, bezsenność, trudności w tolerancji wysiłku i zaparcia, czasami określane zbiorczo jako grypa ketonowa. Objawy te ustępują w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Zapewnienie odpowiedniego przyjmowania płynów i elektrolitów może pomóc w walce z niektórymi skutkami ubocznymi.

Dodatkowo, osoby cierpiące na cukrzycę i przyjmujące insulinę lub doustne leki hipoglikemiczne cierpią na ciężką hipoglikemię, jeśli leki nie zostaną odpowiednio dostosowane przed rozpoczęciem diety. Osoby stosujące dietę ketogeniczną mogą mieć fałszywie dodatni wynik testu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Z powodu ketozy aceton w organizmie może czasami zostać zredukowany do izopropanolu przez dehydrogenazy alkoholowej w wątrobie, co może dać fałszywie dodatni wynik testu.

Co jeść na diecie ketogenicznej?

• Jajka: zawierają praktycznie samo biało, bardzo niewielką ilość węglowodanów lub tłuszczów;
• Drób: również zawiera głównie białko;
• Tłuste ryby: łosoś, śledź i makrela to świetne źródła tłuszczów omega-3;
• Mięso: wołowina, dziczyzna, wieprzowina, podroby – szczególnie te ostatnie są wyjątkowo korzystne na diecie ketogenicznej;
• Pełnotłusty nabiał: jogurt, masło i śmietana;
• Tłuste sery: cheddar, mozzarella, brie, oscypek;
• Orzechy i nasiona: stanowią źródło wielonienasyconych kwasów roślinnych;
• Masło orzechowe: naturalne źródło zdrowego tłuszczu;
• Oleje i oliwy: olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej z awokado, olej rzepakowy;
• Awokado: może być wegańskim zamiennikiem masła na diecie keto;
• Warzywa nieskrobiowe: brokuły, pomidory, papryka.

Przykładowy jadłospis dzienny na diecie ketogenicznej:

Śniadanie: Omlet z grzybami i papryką;
Drugie śniadanie: kanapka z awokado i serkiem śmietankowym;
Obiad: Pieczony kurczak w sosie śmietanowym, ze smażonymi brokułami;
Podwieczorek: popcorn z masłem; 
Kolacja: sałatka z makreli z selerem naciowym i pomidorem, w dressingu z oliwy extra virgin.

Zamów pakiet powyżej 31 dni. Za pierwszym zamówieniem,
możesz otrzymać konsultację dietetyczną wraz z analizą składu ciała gratis*

* - Pierwsze zamówienie od 31 dni - wizyta gratis.
- Drugie zamówienie od 31 dni - wizyta 50% regularnej ceny w gabinecie dietetycznym. - Kolejne zamówienia w/g regularnej ceny w gabinecie dietetycznym.

zamów