Jeden z pierwszych cateringów dietetycznych w Bydgoszczy i okolicach. Na rynku od 2014 r.

Blog

Dieta antyhistaminowa – dieta na nietolerancję histaminy – produkty

Powrót
dieta-antyhistaminowa-dieta-na-nietolerancje-histaminy
May 05/18/21 2021

Dieta antyhistaminowa dedykowana jest osobom z nietolerancją histaminy, ponieważ nadmiar histaminy powoduje u nich występowanie objawów alergii, pomimo tego, że nie doszło do kontaktu z czynnikiem alergizującym. Dieta antyhistaminowa polega na ograniczeniu ilości histaminy przyjmowanej z pożywieniem i zmniejszeniu jej produkcji w celu zapobiegania niewłaściwym reakcjom organizmu.

Dieta a nietolerancja histaminy

Histamina jest hormonem tkankowym, który powstaje w organizmie człowieka z aminokwasu o nazwie histydyna. Histamina może być również dostarczana wraz z niektórymi produktami spożywczymi. Pełni ona w organizmie wiele funkcji. Jej nieaktywna forma jest przechowywana w mastocytach, czyli komórkach tucznych, uczestniczących w przebiegu reakcji alergicznej. Wskutek kontaktu organizmu z alergenem, z mastocytów zostaje uwolniona histamina, która jest odpowiedzialna za rozwój symptomów uczulenia.

Do najczęstszych objawów uczulenia należą:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe w postaci bólu brzucha, biegunki, wymiotów,
  • zmiany skórne,
  • świąd,
  • podrażnienie oczu,
  • objawy ze strony układu oddechowego, takie jak duszności czy katar sienny.

W skrajnych przypadkach może dojść do niebezpiecznego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.

U osób z nadwrażliwością na histaminę objawy alergii mogą pojawić się pomimo braku kontaktu z alergenem. Powodem tego jest zwiększona ilości histaminy w organizmie, która wynika głównie z niedoboru diaminooksydazy, czyli enzymu rozkładającego histaminę, lub z nadmiernej konsumpcji produktów będących źródłem histaminy. Wysokie stężenie histaminy może być wywołane także przez niektóre choroby, leki, stres oraz intensywny wysiłek fizyczny. Nadmiar histaminy przedostaje się do układu krążenia i wywołuje objawy charakterystyczne dla przebiegu alergii.

Dieta antyhistaminowa – zasady

Dieta antyhistaminowa ogranicza spożywanie żywności będącej źródłem histaminy oraz pokarmów nasilających jej wytwarzanie. Histamina znajduje się naturalnie w wielu produktach, jednak te ilości zwykle nie są zbyt duże w porównaniu z ilością, która może powstać wskutek działania niektórych bakterii. Tym samym na zawartość histaminy ma wpływ długość przechowywania produktów oraz sposób ich przetworzenia.

Dieta antyhistaminowa opiera się na produktach świeżych i nieprzetworzonych. Dozwolone są produkty zbożowe, większość świeżych warzyw i owoców, świeże mięsa, niektóre ryby, nabiał w postaci mleka, serów twarogowych i śmietany. Konieczne jest poznanie produktów przeciwwskazanych, których spożycie może powodować objawy nietolerancji histaminy.

Histamina a produkty spożywcze

Wśród świeżych warzyw i owoców spore ilości histaminy znajdują się w pomidorach, szpinaku, bakłażanie, awokado, gruszkach, śliwkach i papai. Ilość histaminy wzrasta w przetworach, przykładem może być ketchup czy przecier pomidorowy. Z związku z tym, że histamina jest w dużej mierze wytwarzana przez bakterie, będzie ona zawarta również w produktach fermentowanych, np. w kiszonej kapuście i ogórkach. Niewskazane są przetwory mięsne w postaci wędlin (szczególnie długodojrzewających), kiełbas, wędzonych i peklowanych mięs. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ryb. Przeciwwskazane są ryby wędzone oraz konserwy rybne. Świeże ryby takie jak pstrąg, dorsz, mintaj, sandacz, sola mogą być spożywane, jednak należy pamiętać, że wartość histaminy w rybach rośnie wraz z utratą świeżości. Sery dojrzewające i pleśniowe także posiadają spore ilości histaminy. Osoby z nietolerancją histaminy powinny unikać niektórych przypraw (octu, chili, gałki muszkatołowej, anyżu).

Chorując na nietolerancję histaminy, należy wystrzegać się również alkoholu. Jest on nie tylko kolejnym źródłem histaminy, ale również produktem, który utrudnia rozkład histaminy w organizmie. Podobne właściwości mają napoje energetyzujące, kawa i herbata.

Dieta antyhistaminowa powinna ograniczać również produkty, które mogą spowodować wzrost wytwarzania histaminy w organizmie. Należą do nich m.in.: truskawki, kiwi, owoce cytrusowe, kakao, orzechy oraz żywność wysokoprzetworzona.

Zamów pakiet powyżej 31 dni. Za pierwszym zamówieniem,
możesz otrzymać konsultację dietetyczną wraz z analizą składu ciała gratis*

* - Pierwsze zamówienie od 31 dni - wizyta gratis.
- Drugie zamówienie od 31 dni - wizyta 50% regularnej ceny w gabinecie dietetycznym. - Kolejne zamówienia w/g regularnej ceny w gabinecie dietetycznym.

zamów