Jeden z pierwszych cateringów dietetycznych w Bydgoszczy i okolicach. Na rynku od 2014 r.

Blog

Czy kawa w ciąży jest zdrowa?

Powrót
kawa-w-ciazy
Jul 07/22/21 2021

Przyszłe mamy starają się robić wszystko, aby ich dzieci mogły rozwijać się prawidłowo. Będąc w ciąży, należy zwracać szczególną uwagę na zdrowy styl życia, w tym na odpowiedni sposób odżywiania. Konieczne jest unikanie części składników, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Niejednokrotnie ograniczenia diety dotyczą produktów lubianych przez mamy, z których trudno jest im zrezygnować. Podobnie może być w przypadku kawy. Jest to jeden z najczęściej spożywanych napojów, który cenimy ze względu na smak, efekt pobudzenia oraz właściwości prozdrowotne. Nie można jednak zapomnieć, że jest to używka - dlatego wiele kobiet zastanawia się, czy można pić kawę w ciąży.

Kawa a ciąża

Kawa jest źródłem kofeiny, czyli alkaloidu pochodzącego z produktów roślinnych. Metabolizowanie kofeiny odbywa się w wątrobie i zwykle trwa kilka godzin. W czasie ciąży pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do zmniejszenia aktywności enzymów wątrobowych odpowiedzialnych za przemianę kofeiny. Z tego względu czas jej rozkładu (a tym samym obecności w organizmie) zostaje wydłużony. Kofeina posiada zdolność przechodzenia przez łożysko. Ze względu na niedojrzałą wątrobę, utrzymuje się w organizmie dziecka przez bardzo długi czas.

Kawa w ciąży – konsekwencje

Niekorzystne działanie kofeiny na płód może wynikać z zakłócania łożyskowego przepływu krwi, co wpływa na dostarczanie substancji odżywczych. Spożywanie kawy w nadmiarze może zwiększać ryzyko poronień, przedwczesnych porodów oraz niedostatecznej masy urodzeniowej dziecka. Część badań wskazuje nawet na wzrost ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt, których matki spożywały duże ilości kofeiny w ostatnim trymestrze ciąży. Ryzyko negatywnych konsekwencji wynikających z picia kawy jest wyższe u kobiet dodatkowo palących papierosy.

W odróżnieniu od innych używek umiarkowane spożycie kawy, a tym samym kofeiny, nie wykazuje jednak działania toksycznego na płód oraz nie zwiększa ryzyka pojawienia się wad wrodzonych.

Kawa w ciąży nie jest więc całkowicie zakazana przez lekarzy, jednak jeśli jest taka możliwość, ciężarna powinna ograniczyć jej spożywanie do minimum - pamiętając o wspomnianych skutkach ubocznych.

Ile można pić kawy w ciąży?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite wykluczenie kawy z diety kobiet ciężarnych, jednak ze względu na przyzwyczajenia i poprawę samopoczucia, część przyszłych mam nie chce z niej rezygnować. Wskazane jest wtedy, aby ograniczyć picie kawy w ciąży do minimum. Kawa w ciąży może być niekiedy zalecana do picia w celach medycznych, natomiast o takim zastosowaniu zawsze powinien zadecydować lekarz.

Nie mogąc odmówić sobie całkowicie kawy, należy wypijać ją w niewielkich ilościach i nie przekraczać ilości 1-2 filiżanek w ciągu dnia. Warto pamiętać, że kofeina, która jest odpowiedzialna za negatywne konsekwencje, występuje również w herbacie i sproszkowanym kakao.

Kawa rozpuszczalna w ciąży

Kawa rozpuszczalna w ciąży podlega podobnym ograniczeniom. Charakteryzuje się ona zwykle mniejszą ilością kofeiny niż kawa mielona, co mogłoby wskazywać, że jest lepszym wyborem dla kobiet w ciąży. Minusem kawy rozpuszczalnej jest nieco wyższa zawartość akrylamidu związana z dłuższym czasem obróbki termicznej. Jest to substancja o działaniu rakotwórczym i toksycznym dla układu nerwowego. Akrylamid może przenikać do organizmu dziecka przez łożysko. Rozwój zarodkowy i płodowy dziecka jest okresem, który wpływa na jego zdrowie tuż po urodzeniu oraz w późniejszych latach życia. Z tego względu warto ograniczyć spożycie produktów będących źródłem akrylamidu. Jest on obecny także w takich produktach jak np.: chipsy, chrupki, ciasteczka, płatki śniadaniowe i pieczywo.

Kawa bezkofeinowa w ciąży

Kawa bezkofeinowa odznacza się bardzo niewielką zawartością kofeiny. Zwykle kofeina jest usuwana metodami chemicznymi, czyli z użyciem związków takich jak chlorek metylenu lub octan etylu. Spożycie takiej kawy w umiarkowanych ilościach nie wpłynie negatywnie na zdrowie kobiety w ciąży i jej dziecka. Niemniej jednak, poszukując kawy bezkofeinowej, warto wybrać taką, z której kofeina została usunięta bez użycia związków chemicznych, czyli poprzez zastosowanie odpowiedniej obróbki wodnej lub dwutlenku węgla. Kawy uzyskane w ten sposób są często oznaczone certyfikatem ekologicznym.

Zamów pakiet powyżej 31 dni. Za pierwszym zamówieniem,
możesz otrzymać konsultację dietetyczną wraz z analizą składu ciała gratis*

* - Pierwsze zamówienie od 31 dni - wizyta gratis.
- Drugie zamówienie od 31 dni - wizyta 50% regularnej ceny w gabinecie dietetycznym. - Kolejne zamówienia w/g regularnej ceny w gabinecie dietetycznym.

zamów